Iskolatörténet
A Debreceni Tankerület által fenntartott Debreceni Ady Endre Gimnáziumot akkori fenntartója, Debrecen városa elsősorban a város és Hajdú-Bihar megye diákjai számára 1984 szeptemberében két évfolyammal és 8 osztállyal nyitotta meg. Az alapító két fontos feladattal bízta meg. Az egyik a középiskolás szintű speciális művészeti képzés indítása, az akkor még újnak számító, Szentesen és a budapesti Vörösmarty Gimnáziumban folyó dráma-tagozatos, illetve a régióban szintén egyedülálló ének-zene tagozatos oktatással. A másik az idegen nyelvi oktatás tagozatos formában történő megvalósítása. Ezt a feladatot először német és spanyol, majd az igények alapján később angol és német oktatással oldotta meg az intézmény.
Az iskola saját szellemi terméke, innovációja a tantestület által kidolgozott drámatagozatos egyedi tanterv, mely 1991-től került bevezetésre, valamint az 1993-ban induló hat évfolyamos képzés és annak tanterve. Az intézmény először 1989-ben a nyelvi alapítványos képzés tanterveit dolgozta ki, majd 1998-ban a régióban elsőként megindította a két tanítási nyelvű képzést angol célnyelvvel. 2005 óta nyelvi előkészítővel induló öt évfolyamos képzés keretében emelt nyelvi-, és művészeti oktatást is folytat az iskola. Kiemelkedő a tehetséggondozás.
Jelenleg az alábbi képzéseket folytatja a gimnázium:
- hat évfolyamos képzés emelt szintű angol nyelvoktatással
- öt évfolyamos magyar-angol két tanítási nyelvű képzés
- öt évfolyamos angol és német nyelvi előkészítővel induló emelt szintű (angol, német, francia, olasz, spanyol) nyelvi képzés
- öt évfolyamos angol nyelvi előkészítővel induló emelt szintű drámai, illetve német nyelvi képzés
A tanulók kétharmada debreceni és lány. Rendszeresen tanulnak itt külföldi cserediákok.
Az intézmény az első érettségi vizsgáját 1987-ben tartotta. Az első érettségi vizsgázó első felelete magyarból Ady Endre lírája volt. Azóta évente közel 150-en tesznek sikeres vizsgát, és szinte minden végzett tanuló a felsőoktatásban folytatja tanulmányait. A művészeti képzésben részesülők a több mint három évtized alatt számos országos és nemzetközi versenyeredménnyel gyarapították az iskola hírnevét. A képzés sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a drámatagozaton, majd a SZFE-n végzett színészek, zenészek száma százötven körüli, és több tucatnyian dolgoznak a médiában. (A teljesség igénye nélkül: színművészek, rendezők: Kálloy-Molnár Péter, Hajdú „Steve”, Schell Judit, Hajdu Szabolcs, Gubás Gabi, Botos Éva, Fésűs Nelly, Major Melinda, Orosz Dénes, Pavletits Béla, Sarádi Zsolt, Szabó Máté, Mercs János, Polgár Csaba, Tornyi Ildikó, Jenes Kitti, Klem Viktor, Berettyán Sándor és Nándor, Márkus Luca, Váradi Gergely, Tenki Réka, Dobos Evelin, Waskovics Andrea, Olasz Renátó, Jéger Zsombor, Gyulai-Zékány István, zenészek: Tiba Sándor, Kovács Alex, Matkó Tamás, Kaszanyitzky András, média személyiségek: Boros Kriszta, Kiss Anita, Szani Roland, Ortutay Dóra, Kalapos Mihály, Társi István és sokan mások.) Számos neves színész, zenész, rendező, média-szakember és persze orvos, mérnök, kutató, pszichológus, jogász, stb. végzett az iskolában, akik interjúikban szeretettel emlékeznek az alma materre.
Számos híres sportoló is adys volt. Idén nyáron ugyanazon a napon lett világbajnok a férfi vízilabdázó Fekete Gergő, mint a női kardvívó Battai Sugár Katinka (ő már másodszor). Sugi még 11-es diák korában vett részt a tokiói nyári olimpián! Válogatott játékos: Fűzi-Tóvízi Petra női kézilabdában. Korosztályos válogatott Petrus Mirtill, Borgyos Panna, Szabó Dóra kézilabdázók, Bárány Donát és Bényei Ágoston labdarúgók.
A Debreceni Ady Endre Gimnázium és tanárai számos oktatáshoz, kultúrához kötődő civil szervezetben vállaltak kezdeményező szerepet. Alapító tagjai az Önfejlesztő Iskolák Egyesületének, dolgoznak a Gimnáziumok Országos Szövetségében, a Kétnyelvű Iskolák Egyesületében, a Magyar Drámapedagógiai Társaságban és a Magyar Történettudományi Társaságban.
A nevelőtestület 2003-ban és 2011-ben elnyerte a Debrecen Város Közoktatásáért elismerő díjat. Ezt a rendkívül komoly szakmai elismerést 2002-ben Várhalmi Ilona művészeti vezető, 2008-ban pedig az iskola akkori igazgatója Rózsavölgyi Gábor is megkapta. 2009-ben Subiczné Palotai Erzsébet Kiváló pedagógus lett. Rózsavölgyi Gábor 2014-ben, Várhalmi Ilona pedig 2021-ben Eötvös József-díjat kapott, Subiczné Palotai Erzsébet és Várhalmi Ilona „Bonis-bona” díjat vehetett át. Várhalmi Ilona Csokonai díjban részesült 2014-ben.
A Debreceni Egyetem többszörösen kitüntetett Kiváló gyakorlóhelye az iskola. 2011 óta Akkreditált Kiváló Tehetségpont az Ady: dráma, magyar-angol két tanítási nyelvű képzés és kórusének vonatkozásában. A diákszínpad Magyarország Kiváló együttese, rendszeres szereplője a hazai és nemzetközi fesztiváloknak, győztese az országos versenyeknek. A Csokonai Nemzeti Színház 2013-14-es Légy jó mindhalálig produkciója az Ady tanárai és számos diák segítségével országos visszhangot kiváltó produkciójává vált.
Diákjaik nyáron több alkalommal kínai gyermekfesztiválon vehettek részt. Rendszeres szereplői a debreceni virágkarneváloknak és a városi ünnepségeknek. Leánykaruk 2010-ben és 2014-ben is kategória győztesei voltak a Bartók Béla és a Cantemus Nemzetközi Kórusversenyeknek, Kerekes Rita karnagyi díjat, a kórus számos különdíjat kapott.
Tanulóik tanulmányi, művészeti és sport eredményei évről-évre javulnak, elismerésre méltóak. Különösen sokat javult a tanulmányi területen. Közel 40 év alatt 3,3-ról 4,5-re nőtt az iskolai átlag. Minden tanévben legalább fél tucat diák jut az OKTV döntőjébe, elsősorban humán tárgyakból.
Fennállása óta az iskola komoly hagyományrendszert alakított ki, így pl. az intézmény minden diákját elviszi Ady Endre romániai szülőházához és Nagyváradra, illetve budapesti sírjához és az Ady Múzeumba.
Nemzetközi rendezvénnyé nőtte ki magát, és néhány éve az Erasmus + projekt alapját képezi az Olvass többet! határtalanul-magyarul verseny.
A magyar-angol két tanítási nyelvű képzésben a hagyományos projektnap, a C-day minden évben kiemelkedő esemény. Oktatóik kezdeményezték az országos civilizációs versenyt.
A tanév végi “Adyák Gálák”-on a művészetekben tehetséges diákok látványos műsorral ajándékozzák meg szüleiket és a város érdeklődő közönségét.
Számos külföldi iskolával tartott rövidebb-hosszabb kapcsolatot. Két intézménnyel alakult ki testvériskolai kapcsolat. Az egyik a Kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceummal Erdélyből. Diákszínpadi kapcsolattal indult, de sokkal több lett annál. A másik a virginiai (USA) Loudoun Valley High School-lal, ami egy Fulbright ösztöndíjból nőtte ki magát rendszeres diákcserévé, amit a két tannyelvűsök gondoznak.
Az iskola az eltelt majd’ 40 esztendő alatt közel 200 (!) helyet lépett előre a középiskolák HVG rangsorában, a 2023-as listán a 64. helyen végzett.
A Nahalka István-féle alternatív rangsorban, amely a hozzáadott pedagógiai értéket vizsgálja, a legjobb hajdú-bihari iskolaként tartósan az első 30 között szerepelnek.
Harminckilenc év alatt az Ady Endre nevét viselő gimnázium népszerű, elismert iskola lett Debrecen városában, és az ún. drámás képzés révén országos ismertségre is szert tett.
Volt és jelenlegi igazgatók és helyetteseik:
Igazgató: Katona Lászlóné Borbély Anikó (1984-1989)
Helyettesek:
Kiss Tiborné (1984-1989)
Szilágyi Jenőné Várhalmi Ilona (1985-)
Igazgató: Kiss Tiborné (1989-2002)
Helyettesek:
Katona Gábor (1989-1991), Kovács Imréné (1991-)
Várhalmi Ilona (1997-től művészeti vezető), Rózsavölgyi Gábor (1997-2002)
Igazgató: Rózsavölgyi Gábor (2002-2018)
Helyettesek:
Kovács Imréné (-2014), Tikász Katalin (2014-)
Dobránszky Sándor (2002-)
Várhalmi Ilona
Igazgató: Türk László (2018-2020)
Helyettesek:
Dobránszky Sándor
Tikász Katalin
Várhalmi Ilona
Igazgató: Dobránszky Sándor (2020-)
Helyettesek:
Tikász Katalin
Ágoston Tamás (2021-)
Várhalmi Ilona (-2021), Dr. Bagossi Edit (2021-)